Emetophobia


Karanlığın içinde yavaşça ilerledi. Yalnız kendi nefesini, kalp atışlarını ve ayak seslerini duyuyordu. Ne kadar sessiz diye düşündü. Garip bir dinginlik. Ama bu biraz tuhaf değil mi? Evi tren istasyonun hemen yanı başındaydı. Her gün, her gece bitmek tükenmek bilmeyen vagon homurtularına, raylardan çıkan tekdüze iniltilere, perondaki yolcuların uğultularına öylesine alışkındı ki. Ya kavgasız, nara atmadan günleri geçmeyen, mahallenin bıyıkları henüz terlemeye başlamış bıçkın delikanlılarına ne olmuştu? Tuhaf çok tuhaf... El yordamıyla önce yatak odasının kapısına ulaşmaya çalıştı- yatak odasında mıyım? Bir an, zaman ve mekân içinde kaybolduğunu hissetti. Dün geceyi hatırlamaya çalıştı. Hatırlayabildiği tek şey kocaman, uçsuz bucaksız, tüyler ürpertici bir karanlık oldu. NEREDEYİM BEN? Korkuyla ve bilinçsizce ileri, düşüncesinde şekillenmiş olan yatak odasının kapı koluna doğru atıldı. Yakalayabildiği tek şey boşluk oldu. Birden dengesini kaybetti ve sert zemin üzerine kapaklandı. Şimdi yerdeydi. En azından bu sert ve soğuk zeminin ‘yer’ kavramına uygun olduğunu düşünerek biraz rahatladı. Eliyle yeri yokladı. “Taş, soğuk taş bir zemin!”. Burası onun evi değildi! Yerde sürünmeye başladı. Elinin kaygan, yapış yapış bir sıvı birikintisine dalmasıyla burnunda hissettiği keskin iğrenç koku nerdeyse kendinden geçip kusmasına neden oluyordu. AMAN TANRIM! Başı dönüyor, şakakları zonkluyor, koku gittikçe hücrelerinin tümüne işliyor, dayanılmaz bir mide bulantısı hissediyordu. Can havliyle kendini geriye doğru attı. Artık ne nerde olduğunun, ne neyle karşılaştığının ne de içinden çıkılmaz gibi görünen, sonsuzluğa uzanan bu vahşi karanlığın bir önemi vardı. Tüm hayatı boyunca karşılaşmaktan köşe bucak kaçtığı, belleğinden kazıdığı ve bir daha çıkarmamak üzere benliğinin derinliklerine gömdüğü tek korkusu karşısında kaldığı çaresizliğin, onu zavallı bir ölüme götüreceğini hissediyordu. İşte, her anı, her yaşanmışlık, tek tek, bunca yıl toprak altında kalışlarının intikamını alır gibi, gömüldükleri yerden yavaşça çıkıyor, bedenini ve aklını sarıyor, onu beklenen sona götürmek için birbirleriyle yarışıyordu.

..... 
12 yaşındaydım, hiç görmediğim hatta zaman zaman varlığından bile şüpheye düştüğüm babamdan o gün aldığım bir mektupla içimde hissettiğim gurur, öfke, şaşkınlık, heyecan ve bilinmezlik duyguları beni bambaşka hiç tanımadığım bir dünyaya götürmüştü. Annemle sürdürdüğüm sakin ama bir o kadarda çılgın, huzurlu ama bir o kadarda gergin ve anne-baba-çocuk üçgeninde yaşayan diğer arkadaşlarıma kıyasla oldukça mutlu hayatıma indirilmiş bir darbe gibiydi. Annem -Sinem- 35 yaşın bir kadına verebileceği tüm güzelliği üzerinde doğal bir örtü gibi taşırdı. Onu hiç makyajlı görmemiştim. Ne yaşıtlarının olmazsa olmaz dedikleri moda dergilerinden fırlamış gibi giyinir ne de gün aşırı ibadet yeri gibi taşındıkları kuaförlerin kapısından geçerdi. Sık sık evin içinde saçlarının arasına tutturulmuş kalemlerle gezerdi. Hatta bazen unutup işe bile öyle gittiğini akşam gülerek anlatırdı bana. Okuldan eve geldiğimde bazen onu kocaman iri gözlerinin çevresine siyah kalemden hayali bir gözlük çizmiş bulurdum. Beni öyle karşılar ve sanki çok doğalmış gibi tüm gece hayali gözlüğünü düzelterek benle konuşur, kitap okur, televizyon seyrederdi. Bazen gecenin bir yarısında ansızın beni uyandırır “hadi” derdi “kalk”. Nereye gittiğimizi uykulu gözlerle sorarken aslında içim kıpır kıpır olur yeni bir maceranın, çılgınlığın başlayacağını düşünerek tarif edilmez bir canlılık hissederdim. Denizin kenarında, ayaklarımızı suya sokarak gece yarıları yediğimiz dondurmalar, gizlice girdiğimiz lunaparkta sessizliğin içinde attığımız çığlıklar, yarın ve yaşam kaygısından uzak bana sonsuzluk gibi gelirdi. Hep canlı, neşeli ve önceden kestirilemeyen bir ruh hali vardı. Onunla geçen zamanın farkına varmak nerdeyse imkânsızdı. Tarzı, konuşmaları, düşünceleri, olaylara gösterdiği tepkiler hep farklılık taşırdı. Ama asıl güzel olan onun bunları herhangi bir zorlama olmadan tamamen içinden gelerek yapmasıydı. 

Yüzünü ilk kez o gün bulutlu gördüm. Mektubu verirken titretmemeye çalıştığı sesiyle bana “Oğuz, ııı.., Mert’ten sana bir mektup var (hiç baban demezdi). Çalışma masanın üstüne koydum.” dedikten sonra, iri kocaman gözleriyle taa gözlerimin içine baktı. Sanki nasıl bir duygu seli yaşayacağımı bekleyip, ihtiyacım olduğunda beni boğulmaktan kurtaracağını anlatmaya çalışır gibiydi. Yüzüne gülümsedim, yanağına kocaman bir öpücük kondurarak endişelenmemesi gerektiğine dair göz kırptım ve hızla odama koştum. Kapıyı ardımdan hızla kapattığımda onun içimde hissettiklerimi anlamamış olması için dua ediyordum. 12 yaşında bir çocuğun birini öldürme isteği duyması beni bile korkutmuş şaşırtmıştı. Tabii ki annemi kandıramamıştım. Bu cin gibi kadını kandırabileceğimi düşünmem bile büyük bir gafletti. Kilitli olmamasına rağmen kapıyı çaldı-açmaktan başka şansım yoktu. Odaya girdiğinde sanki tüm aydınlık onunla birlikte içeri dolmuştu. Yanıma yaklaştı saçımı okşadı ve sonra ellerini beline koyarak heyecanlı ama gülünç bir ses tonuyla “ Oğuz, şimdiiii; tabanca kullanamazsın yaşın küçük, bıçak kullansan her yer kan revan içinde kalacak, üstün başın kirlenecek, sonra olan bana olacak yani tüm o kirli giysilerini şu zavallı bahtsız annen yıkamak zorunda kalacak, hem sonra kalkıp hapishanelere düşeceksin, mahkemeler, işlemler, valla bir sürü zamanımı alır, her hafta sonu seni görmeye geleceğimi sanıyorsan avucunu yalarsın, bak öldürmeye kararlıysan kendi kendine yap sakın beni karıştırma, ayrıca lütfen 1-5 tarihleri arası olmasın, biliyorsun çok önemli bir toplantım var, sonra 8 ile 12 arasında da olmaz, bu tarihler arasında birini öldürmek uğursuzluk getirirmiş, 12-15 arası uygun gibi ama tüh o da olmaz okulundaki gitar festivaline katılacaksın....”

“ANNEEEEEEE yeter ne olur yeter”. Saçmaladığının farkına vardı bir anda ve katıla katıla gülmeye başladık. Bu kadın bu kadar trajik bir olayı nasıl komediye dönüştürebiliyor nasıl bu kadar hafife alıyordu. Tüm o ağır hava dağılmış, yerini birbirimize ‘Mert’ ile ilgili yaptığımız şakalar almıştı. Annemin sadece bir kez bana O’nun hakkındaki gerçeği anlattığını hatırlıyorum. O zamana kadar Mert ile ilgili sorduğum sorulara çocuk psikologlarına taş çıkartan bir eda ile yanıt vermiş, cevaplarının özellikle üzerimde yıkıcı bir etki bırakmamasına dikkat etmiş, konuyu fazla uzatmamıştı. 
“ Oğuz’cum Mert ile ben birbirimizi çok sevdik, sonra bizim en güzel varlığımız olan sen dünyaya geldin ama Mert istemeden bizden ayrılmak zorunda kaldı. Emin ol ben seni ne kadar seviyorsam oda seni o kadar seviyordur”.
Bende onun bu açıklamalarını şaşkınlıkla ve düşünceyle dinler, ama sonra varlığından inanılmaz hoşnut olduğum bu kadının tüm hayatımı doldurduğunu hisseder, bir babaya hiç gereksinim duymadığımı fark eder, için için iyi ki Mert yok, yoksa annemi onunla paylaşmak zorunda kalırdım diye düşünür, sorularımı uzatmazdım.
....
Annem ile Mert üniversitede tanışıp birbirlerine aşık olmuşlar. Üniversite son sınıfta bir kır düğünüyle evlenmişler. İkisi de okul hayatlarına çok erken başladıklarından 21 yaşında bölümlerinden mezun olmuş, annem radikal bir karar vererek uçak mühendisliği yapmaktan vazgeçip üniversite hayatı boyunca gönüllü olarak çalıştığı çocuk esirgeme kurumunda sosyal danışmanlık yapmaya başlamış, Mert ise son sınıfta stajını tamamladığı NATO’da çalışmaya devam etmiş. Mert, annem bana hamile kaldığında, sessizce, kimseye haber vermeden, arkasında bir iz bırakmadan, bir gece yarısı, tüm eşyalarını ve tabii bizi bırakarak ortadan kaybolmuş. Annem, sonraki uzun günler boyunca, hummalı bir arama çabasına girmiş, başvurmadık yer bırakmamış, kendi deyimiyle dünyanın altını üstüne getirmiş ama Mert’in izine rastlamamış. Annem dahil Mert’in hiçbir arkadaşı, akrabası, akranı çevresinden hiç kimse nerede olduğuna dair hiçbir bilgiye ulaşamamış. Bu arayışlar uzun yıllar devam etmiş, yaşadığına veya öldüğüne dair her hangi bir kanıt bulamayan annem umudunu çok uzun süre korumuş. Mert’in kayboluşundan tam 8 yıl sonra ondan bir mektup almış
“yaşıyorum, iyiyim ”. 
Bu mektuptan sonra onunla ilgili her şeyi atmış, hayatında yeni bir sayfa açmış ve aramaktan tümüyle vazgeçmiş. 
Annem bu gerçeği bana anlattığında duyduğum tek his rahatlama oldu. Kafamdan Mert’in yok oluşuna, annemi terk edişine, Terk ediş biçimine ilişkin milyonlarca soru geçse de, hiçbirinin yanıtını öğrenmek istemediğimi fark ettim. O günden sonrada Mert ve annem ile ilgili hiçbir soru sormadım. 

“Anne yanımda kal senle birlikte okumak istiyorum bu mektubu”, onun için ne kadar zor, ne kadar dayanılmaz, ne kadar acı verici olduğunu anlamak benim yaşımdaki bir çocuk için bile çok kolaydı. Nedensiz, anlamsız kayboluşundan bu yana tam 12 yıl geçmiş ve bu Mert’ten aldığı ikinci haber olmuştu. Kayıtsızca yanıma oturdu, mektubu açarken göz ucuyla ona baktığımda yüzünden bir anlık geçen nefret ve kini yakalamıştım. 

“ Merhaba Oğuz,
Tüm düşünce ve duygularını tahmin ettiğim için eğer şu an bu mektubu okuyorsan, bu bile bir mucizedir. Bir açıklama veya özür mektubu değil bu. Nerede ve nasıl olduğuma dair belki de çoktan yitirmiş olduğun merakını da tatmin etmek için yazmıyorum bu satırları.
İstanbul’a geliyorum.Seni görmek isterim. 
15 Ağustos saat: 13.00’de Haski Palas 6. kat Daire:14
Mert” 
Orada ne kadar süre öylece kaldığımızı bilmiyorum. Yaşadığım bir duygu yoğunluğu değil tam anlamıyla bir duygu boşluğu, hiçliğiydi. Hiç ama hiçbir şey hissetmiyordum. Boş gözlerle, içinde anlam ve duygu kırıntısına rastlamaya çalıştığım ama kuru bir takım sözcüklerin bir araya gelmesinden oluşmuş bir yazıdan öteye geçmeyen mektuba bakarken, en az bu mektup kadar hissiz ve kuru olduğumu fark ettim. Karar vermiştim, gidip onu görecek ve bir daha benim ve annem ile her hangi bir biçimde iletişime girmemesini söyleyecek, benim için ifade ettiğinin sadece hiçlik olduğunu ona anlatacaktım.
“Anne O’nu görmeye gideceğim” 
“Peki” annemin verdiği tek yanıt bu oldu, yüzü ve ses tonu duygu geçirmeyen bir duvar gibiydi. O an ne düşündüğünü anlamak, dünyanın en başarılı psikoloğu için bile imkânsızdı. Ürpermiştim. 

O gün nedenine anlam veremediğim bir ısrarla annem de benimle gelip dışarda bekleyeceğini söyledi. Şimdiye dek görmediğim kadar saldırgan, hiç olmadığı kadar huzursuz, bir o kadarda endişeliydi. Evin içinde aşağı yukarı dolaşıyor, ben ise bunu yılların getirdiği doğal bir tepki olarak yorumluyordum. Gelmesinin anlamsız olduğunu, zaten benimde çok kalmayacağımı, endişe etmemesi gerektiğini söylediğimde, bana ondan duymaya hiç alışık olmadığım sert bir tonla “geliyorum o kadar!” dedi ve gidene kadar da tek kelime etmedi.

Mert’in verdiği adrese vardığımızda, 6 katlı eski ve dökük bir binayla karşılaştık. Daha çok onarılmayı bekleyen eski tarihi yapılar gibiydi Haski Palas. Terkedilmiş izlenimini uyandırsa da, birkaç balkonda duran çamaşırlar burada halen birilerinin yaşadığının göstergesiydi.
Saat 14.50. Hala hiçbir şey hissetmiyordum. Ne merak, ne endişe ne de heyecan. Sanki günlük, rutin ama ertelenemeyecek bir görüşmeyi yapmak üzereydim. Tek istediğim bir an önce söyleyeceklerimi söyleyip, kısa bir kesintiye uğrayan mutlu yaşantıma tekrar geri dönmekti. 
“ Oğuz, ben kapıda bekleyeceğim seni. En geç yarım saat içinde burada ol” bir rica değil bir emirdi bu cümle. Onun endişelerini ve huzursuzluğunu anladığımı düşünerek ve onunda hissetmesini isteyerek yumuşak bir tonla “ tamam anne, lütfen endişelenme, yarım saat içinde burada olacağım” diye cevapladım. Binanın kapısına doğru yürürken arkamı döndüm ve annemin gözlerine baktım. Neden bu kadar endişeliydi, neden bu kadar telaşlıydı!

Asansörün üstünde kargacık, burgacık bir yazıyla bozuktur yazıldığını görünce bu izbe merdivenleri altı kat çıkmak zorunda kalacak olmam çok canımı sıkmıştı. Sık aralıklarla sönen kat ışıkları yüzünden önümü bile zor seçiyordum. Beşinci kata geldiğimde, durup soluklandım ve 14 numaralı dairenin merdivenin soluna düştüğünü hesaplayarak merdivenleri çıkmaya devam ettim.
Altıncı kata geldiğimde, kat ışığı tekrar sönmüş ve ben yine zifiri karanlıkta kalmıştım. Işığı yakmaya doğru otomatiğe yönelirken 14 numaradan gelen ayak sesiyle birlikte kapının yavaşça açıldığını duydum, kapıya doğru başımı çevirdiğimde orada, kapının önünde, arkasından gelen loş ışığın yardımıyla görebildiğim iri yapılı bir siluet duruyordu. Karanlık ve sessizliğin içinde net olarak göremediğim bir çift gözün üzerimde olduğunu hissettim. Panik ve korkuya kapılmayı erteleyerek ışığa bir hamle yaptım ve koridorun aydınlanmasıyla o taş gibi yüzü seçebildim.
Mert artık tam karşımda, Yunan tanrılarının heybeti ve ihtişamıyla duruyordu. Onun hiç bu kadar iri yapılı olacağını aklıma getirmemiştim, yüz hatlarında tarif edemeyeceğim bir sertlik, gözlerinde anlayamadığım, insanın içini donduran bir soğukluk vardı.

“İçeri gel”

Bir an tereddüt ettim, bu adam biyolojik ‘babam’ olmasına rağmen benim için tamamen bir yabancıydı ve ben bir yabancıyla, hem de dev bir yabancıyla bilmediğim izbe bir yerde yalnız kalmak üzereydim. Birden annemin aşağıda beni beklediğini hatırlayarak rahatladım. Benimle gelmekte iyi ki ısrarcı davranmıştı.

Sessizce ama kendinden emin adımlarla içeri girdiğimde, kocaman, bomboş bir antreyle karşılaştım. Yerler taştı ve içerisi sadece arkadan geldiğini düşündüğüm loş bir ışıkla aydınlanıyordu. İçimde çok güçlü bir şekilde orada olmamam gerektiğini hissederek kapıdan geri çıkmak için arkamı döndüğümde, beni takip eden ayakların kapıyı çoktan sessizce kapattığını gördüm. Mert’in bakışlarında nedense beni bir tehlikenin beklediğini hissediyordum. Yanıma doğru yaklaştı ve yüzüme donuk bir ifadeyle baktıktan sonra boğuk bir sesle;

“ Aynı annene benziyorsun, onun yüz hatlarını, gözlerini ve bakışlarını almışsın. Bu bakışları bunca sene içimde taşıdım, defalarca her göz kırpışını, her yüz hareketini belleğime kazımak için yıllardır kendi kendime bıkıp usanmadan tekrarladım. Ve işte şimdi sen karşımdasın, bunu o kadar çok bekledim ki” dedi. 

Şaşkınlığım daha da artmış ve içinden çıkamadığım bu karanlık beni daha da boğmaya başlamıştı. Normal şartlarda bir babanın yıllardır özlem duyduğu bir oğula söylediği cümleler olarak algılanabilecek olan bu sözcükler, onun ağzında senelerce uygun ortamı bulduğunda sergilenmek üzere özenle toplanmış intikam kümelerine dönüşmüştü. 

“Ne demek istediğinizi ve beni neden buraya çağırdığınızı bilmiyorum. Buraya gelip sizi görmemin tek sebebi annemle beni rahat bırakmanız ve bir daha da bizi aramamanız. Sizin benim babam olmanız benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Şimdi izninizle gitmek istiyorum”

Tekrar kapıya yöneldiğimde sert ve güçlü bir el kolumu sıkıca kavradı ve ne olduğunu anlamadan beni karşı duvara fırlattı, çarpmanın etkisiyle kendimi soğuk taşların üzerinde buldum, sırtıma saplanan korkunç ağrıyı bile düşünmeksizin gözlerim bir kaçış yolu aradı boş holde. O ise aynı donuk gözlerle önümde duruyordu. Sağ cebinden halata benzer kalın bir sicim çıkardı ve karşı koymama fırsat vermeden ellerimi arkadan bağladı. Ben avazım çıktığı kadar bağırıyor, tekmelerimi gelişi güzel ona doğru savuruyor ve şimdiye dek duyduğum ne kadar küfür varsa bir bir sıralıyordum. Yüzüme sert bir tokat attı;
 
“ Çabaların boşuna, her şey sona erdi senin için”

Gözlerimden deli gibi akan yaşlara engel olamıyordum. Sırtımda ve yüzümde hissettiğim acı sanki hissedeceklerimin bir başlangıcı gibiydi.

“Ne oluyor, neden bunu yapıyorsun, kimsin sen, bırak beni, bırak dedim sana hayvan herif...”

“Senden de, bana bunca yıl cehennem hayatı yaşatan, her gece aynı kâbusun pençesinde bana acılar çektirten, iblis annenden de nefret ediyorum, nefretin ötesinde tiksiniyor iğreniyorum. Yaşadıklarımı yaşama sırası sende, o benim hayatımı aldı ben de onunkini alacağım”

İçinde bulunduğum duruma inanamıyordum, başım dönüyor, midem bulanıyordu, bedenim zangır zangır titrerken bir an önce zamanın geçmesi ve annemin gelmesi için dua ediyordum. 

Mert bir anda yere tam karşıma oturdu. Dizlerine kendine çekti, önce bir süre yere baktı sonra yavaşça başını kaldırdı ve dudaklarında nefretin ve sinsice acı çektirmenin verdiği hazzı simgeleyen bir gülümsemeyle konuşmaya başladı:

“Hayatımı söndüren O pisliğin cezasız kalacağını mı sanıyordun. Senin tohumunun atıldığı gece, benden çalınan hayatımın sonu, bunca yıldır yaşadığım ölümün ise başlangıcı oldu. Sevmiştim, deli gibi âşıktım ona. Hayallerimi, tüm planlarımı, nefes aldığım her anı o iğrenç kadın üzerine kurmuştum.”
Artık benden çok uzakta bir anıda bir anda yaşadığını, o anı hala bunca sene canlı tuttuğunu fark ettim, anlattıklarına inanamıyordum....bulantım gittikçe artıyordu..... 

“O gece... Müzik eşliğinde... baş başa yediğimiz yemek....en çok sevdiğim yemeği yapmıştı...
Gözleri, gözlerimin içine bakan gözleri....Ne kadar da iri...tenini hala hissedebiliyorum, kokusunu, dokunma arzuma karşı koyamıyorum, kadınım benim kadınım o.... ellerim göğüslerini avuçluyor..ahhh...göğüs uçlarını emerken yüzüne bakıyorum... işte dudakları aralandı... pembe dilini görüyorum.... yukarı çıkıp emiyorum emiyorum...ne kadar ıslak bacak arası.....sıcak ve ıslak... başımı gömüyorum...inliyor inliyor...dilim ne kadar süredir orda....hiç bitmese hiç tükenmese bu an ....ağzında erkekliğim.... Üzerinde o pembe dilin dolaştığı sertlik... evet al hepsini al ağzına...ohhh...nasıl yapıyorsun bunu nasıl....emiyor beni iliklerime kadar emiyor......kalçalarını kavrıyorum üzerime oturuyor....işte o sonsuz gibi görünen gidip gelmeler......hadi daha daha hızlı.....nefesim iyice sıklaştı....dayanamıyorum.... evet hissediyorum...içimde patlamak üzere olan volkanı....dilini ağzıma alıyorum...şimdi hadi canım şimdi..... AMAN TANRIM......AMAN TANRIM........bu ne bu ne... iğrenç bir koku, iğrenç bir tat...duramam hayır.....kusuyor....ne ne... ağzımın içine herşeyi bırakıyor..... duramam şimdi duramam...... tüm iğrençliğini yutuyorum... kusuyor....kusuyorum..boşalıyorum...’

İğrençti, iğrençti, Mert oturduğu yerde sarsılarak boşalırken yere kustu. Gözlerim yuvalarından fırlamıştı. Nefes alamıyordum, kusmak üzereydim. Bir hamlede yerden fırladı ve boğazıma cebinden çıkarttığı bıçağı dayadı.

“ye köpek bunları, hepsini yut, eğer kusarsan seni öldürürüm”

Korkudan altıma kaçırmış, ağlamaktan sesim kısılmıştı, bıçağı dayadığı boğazımda keskin bir acı hissediyor, göğsüme doğru akan kanı görüyordum. Başımı kusmuğunun içine bastırdı. “Kusmamalıyım, kusmamalıyım, geçecek bunların hepsi, bitecek, dayan”.
Yuttum. Bir tek yediklerini değil yıllardır içinde sakladığı tüm iğrenç düşünceleri de yuttum!!

Ne kadar zaman kendimden geçtiğimi hatırlamıyorum. Duyduğum tek şey, gürültüyle açılan bir kapının sesi, boğuşmalar, annemin haykırışları, Mert’in böğürtüsü ve sessizlik...
Kafamı olduğum yerden kaldırdığımda gördüğüm manzara karşısında dehşete kapılmıştım.

Annem Mert’in kan gölü içindeki cesedinin yanında oturmuş, büyük bir dikkatle bedenini doğruyordu. Bir an kafasını kaldırdı, göz göze geldik, yüzüme garip bir biçimde gülümsedi. 

Tekrar gözlerimi açtığımda hastanedeydim, belleğimde en son kalan şey annemin gülen gözleriydi. Yıllarca tedavi gördüm, anılarımın o güne ait bölümü tamamen silinmiş, bana kalan sadece kusma korkum olmuştu. Annemi bir daha hiç görmedim. Akıl hastanesine yatırdıklarından 1 hafta sonra intihar etmiş.

................

Şimdi, can havliyle karanlığın içinde kendini geriye attığı o taş ve soğuk zeminde, 20 sene sonra her şey yüz üstüne çıkmıştı. Hayır! Bunun olmasına izin vermeyecekti, annesini tekrar kaybetmeyecekti, korkusunun intikamını, onun intikamını bu sefer alacaktı. Her zaman cebinde taşıdığı bıçağını yokladı. Aniden tam önünden birinin sessizce kendine doğru geldiğini hissetti, işte tam zamanıydı, seri bir hareketle ileri atıldı, bıçağı rasgele, defalarca, haykırışlara ve çığlıklara aldırmadan karşısında duran bedenin cansız yere düşüşüne kadar sapladı. Birden odanın ışığı yandı :

“Oğuz Oğuz ne yaptın, Aman Tanrım, Güliz duyuyor musun beni, Güliz,Güliiiizzzzzzzz”

O hafta sonu Oğuz, dört aylık hamile olan eşi Güliz’le birlikte kardeşinin yazlık evine gitmişti. Hamileliği çok bulantılı geçen Güliz, o gece tuvalete kalkarken dayanamayıp yere kusmuş ve kendini zor tuvalete atmıştı. 


Oğuz uyandığında, belleği ona bir oyun oynamış, odada fark edemediği ağır koku onu zaman ve mekandan uzaklaştırmıştı.
Güliz dönüşte yavaşça odaya girmiş Oğuz’u yerde görünce yanına doğru yaklaşmış ve kendi ölümünü hazırlamıştı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder