-->

Szechuan'sız beş karışımlı çin baharatı


Szechuan biber tanelerinin aslında dikenli dişbudak ağacından dökülen kızıl-kahve meyveler olduğunu biliyor muydunuz? Szechuan tanelerinin aroması lavantaya benzermiş. Dilde ve ağızda bıraktığı uyuşukluk hissiyle tanınırmış. Szechuan, Çin'in güneybatısındaki bir bölgenin adı olup dört nehir seferi anlamına gelirmiş. Orijinal beş baharat karışımının, tarihte bir yerlerde kaybolduğu sanılmakta. Zamanında Çin'lilerin bu beş baharatı karıştırarak mutlak sihirli gücü elde etmeye çalıştıkları söylenirmiş. Bu baharat 5 tattan oluşuyor; acı-tatlı-ekşi-tuzlu-mayhoş. Standart tarif rezene, karanfil, yıldız anason, tarçın ve Szechuan biberinden meydana gelmekte.


Gelelim benim kullandığım tarife. Szechuan biberi olmadığından tarifin orjinaline sadık kalmamama rağmen, yerine kullandığım tatlı kırmızı toz biber de düşündüğümden çok daha iyi bir performans gösterdi.Bu konu aslında biraz da tembellikten ortaya çıktı denebilir. Çünkü hem yapımı kolay, hem baharatlarla uğraşmak oldukça keyifli, hem de lezzetli. 

Kullandığım baharatlar şunlar:

1) Toz kırmızı biber - 1 tatlı kaşığı2) Toz anason - 1 tatlı kaşığı 3) Toz karanfil - 1 tatlı kaşığı4) Toz rezene - 1+1/4 tatlı kaşığı
5) Toz tarçın - 1 tatlı kaşığı
6) Ben bu 5 karışıma 3'daha ilave ettim. 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı beyaz toz biber

Tüm baharatları bir araya getirip öğütücüden geçirin. Baharatınız hazır, temiz bir baharat kavanozuna koyup, serin yerde muhafaza edin, afiyetle tüketin.Bir Çin/Sichuan atasözü ile bitirelim bu akşamı:

"Buguan bai mao, hei mao, lizhu laoshu jiu shi hao mao
Bir kedinin, siyah ya da beyaz bir kedi olması farketmez... Fare yakalayabildiği sürece o kedi, iyi bir kedidir"
 
5 yorum:

  1. ne kadar ayrıntılı bir yazı olmuş tektek fotoğraflar çok güzeller.oldum olası sevmişimdir baharatları ve fotoğraflarını.cahilliğimi mazur görürsen nerelerde kullanılıyor bu baharat.

    YanıtlayınSil
  2. Tavuk kızartma ve ızgaralarda, önceden tavuğu baharatlayarak kullanabilirsin, vogda yapılan sebze kızartmalarında kullanabilirsiniz, elmalı turtanın içine çok az ekleyebilirsiniz, hatta bence çikolatalı kurabiyeye bile yakışabilir :)

    YanıtlayınSil
  3. Off fotoğraflar harika. Baharatlara bayılırım, değişik baharatlar denemeyi çok severim. Renk renk pek de hoşuma giderler. Beyaz toz biber ve tabii ki Szechuan biberi hariç hepsinden var bende de. Böyle bir karışım güzel olacağa benziyor.

    YanıtlayınSil