-->

Ne bulduysam koydum salatası; karışık ton balıklı


Çok zor bir tarif var bugün karşımızda; ton balıklı karışık salata...Bu salatanın en büyük özelliği elinizde hangi malzeme varsa onu kullanmanız; tek şart taze olmaları.

Benim elimdekiler; roka, taze sarımsak, kırmızı lahana, domates, yeşil biber ve turunç. Eğer birine öpücük borcunuz varsa salatanıza taze sarımsak koymamanızı öneririm.

Turunç  görünüşü her ne kadar portakala benzese de tad olarak limona daha yakın. Bu nedenle salatalara çok yakıştığını söyleyebilirim.Kırmızı ya da diğer bir deyişle mor lahananın rengi pişerken maviye dönüşür, kırmızımsı rengini korumak için ya biraz sirke ya da asitli bir meyve eklemek gerekir.

Ben salataya kavurduğum değil, tuzla ovarak hafifçe  "öldürdüğüm" lahanaları koydum. Tuzla ovduktan sonra sudan geçirmeyi unutmayın.

Salata malzemelerinizi yıkadıktan sonra, mutlaka kurutun. Çünkü süzülmeyen sular, salatanın tadını feci bozuyor. Salata kurutma kapları bu iş için ideal. Sizin süzüldüğünü sandığınız malzemelerden çıkan suya inanamayacaksınız. Hem bu sayede kol kaslarınız da çalışmış oluyor.

Salatanıza en son ton balığınızı ve halis sızma yağınızı ekleyin, karıştırın, üzerine keten tohumu serpip, bu zor tarifi yapmanın dayanılmaz hafifliğiyle taze taze tüketin.


hadi dinleyelim; Nazan Öncel'den "küçük gemiler"

"küçük gemiler su alır bebeğim
bu sokaktan geçerken başını çevir bebeğim
dalgalarla boğuşmak senin harcın değil
burada güneş doğmaz bilirim..."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme