-->

Güneyin Konforu; SoCo


Southern Comfort, nam-ı diğer SoCo, New Orleans doğumlu. Meyve, baharatlar ve viski aromasından oluşan, tahıl bazlı bir likör. Orjinal ürün gerçek viski içermesine rağmen şu anda üretilenler, "özel rezerv" olarak satılanlar hariç, viski aroması içeriyor.

SoCo çoğunlukla kokteyl yapımında kullanılıyor. İlk yapılan kokteyllerden biri Rüzgar Gibi Geçti filminin ünlü olduğu zamanlarda ortaya çıkan meşhur güzeller güzeli ve fakat kibirli  "Scarlett O'Hara" kokteyli; SoCo, kızılcık suyu, taze misket limonu. Şirket kokteyl hakkında şöyle demiş "Manolya çiçekleriyle Missouri katırının tekmesi karışımı".  Elma suyu ile karıştırıldığında ortaya "Adem Elması" çıkıyor.

Rock ve Blues efsanesi Janis Joplin'in en sevdiği içki. Hatta "Pearl" albümünde giydiği kürkün şirket tarafından hediye edildiği bile söylenmekteymiş. Küçük bir anekdot;

60’lı yıllarda hem Janis Joplin’in hem de Jim Morrison’un yapımcılığını üstlenen Paul  Rothchild, rock kralı ve kraliçesinin mutlaka tanışması gerektiğine karar verir  ve her ikisini de bir partiye davet eder.

İlk başta her şey güzel gider;  Morrison Janis’e hayran kalır e tabi Janis de bu yakışıklı ve karizmatik adama kayıtsız kalmaz. Ancak ne yazık ki zaman ilerledikçe Morrison içkiyi fazla kaçırır ve saldırgan bir sarhoşa dönüşür. Çakır keyif Joplin, bunun karşısında Morrison’dan soğur ve onun tüm yaklaşma çabalarını reddeder. Reddedildikçe Morrison daha çok sever Janis’i . Janis daha fazla katlanamaz ve partiyi terk eder, arabasına doğru yol alır, ardından da Morrison. Jim yalpalayarak arabanın yanına gelir, Janis’e bir şeyler söyler, Janis onu kovar, Morrison hayır cevabını kabul etmez ve Janis’i saçlarından yakalar. Tam bu sırada Janis arabada bulunan koca bir şişe Southern Comfort’ı  Morrison’ın kafasına geçirir ve olabildiğince hızla oradan uzaklaşır.

Ertesi gün kendine gelen Jim Morrison provada yapımcısına şöyle der  “Müthiş bir kadın! Telefon numarasını alabilir miyim?” Aşık olmuştur. Janis’in fiziksel meydan okuyuşu Morrison’u çok etkilemiştir. Ancak yapımcı Janis’in yanıtını şöyle iletir “Jim, Janis ikinizin tekrar bir araya gelmesinin iyi bir fikir olacağını düşünmüyor” . Ve ikili asla bir araya gelmez.

Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir kokteyl tarifi verip, bu yazıyı da noktalayalım.

Kahveli Kokteyl:

1+1/2 oz Southern Comfort
1/2 oz kahve likörü
1 fincan sıcak ekspreso
Tadımlık şeker

Southern Comfort'u ve kahve likörünü sıcak ekspresonuzun içine ekleyin ve karıştırın. İsteğinize göre şeker ilave edin, sıcak sıcak için.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme