-->

Cennet Meyveli Barlar

Kışın gelmesiyle cennet meyvesi ya da trabzon hurması pazarlarda, marketlerde yerini aldı. Seveni de var, nefret edeni de var bu meyvenin. Olmamışını yeme gafletinde bulunduğunuzda, ağzınıza gelen kekremsi tat bu meyveyi yanlış tanımanıza yol açabilir. Bu nedenle mutlaka olgun, yumuşak ancak kararmamış olanları seçmeye özen gösterin.Cennet meyvesinin faydaları da saymakla bitmez. Meyveli Tepe adlı blogdan bu meyve ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca yetiştirmeyi düşünenler için agaclar.net oldukça faydalı bir referans site.

Bu barları ister kare ister dikdörtgen bir kalıpta yapabilirsiniz. İster pizza dilimi şeklinde kesin, isterseniz küçük kareler halinde servis yapın. Ben bir tabağını dondurmalı hazırladım, biraz da kuru meyvelerle süsledim.

Diğer yandan bu barlardan değişik şekiller keserek çocuklar için ilginç bir hale getirebilirsiniz.Üçgen, daire, dikdörtgen bunlardan bazıları. Biraz hindistan cevizi ile kar yağdırdınız mı işte size lezzetli bir noel ya da yılbaşı tatlısı.


Her ne kadar bu kış kasabası, tren, penguen ve ren geyiği üçlemesiyle biraz göze garip gelse de, en azından şöyle diyebilirsiniz; bu tuhaf üçlü ancak bu kadar güzel bir tatlı için bir araya gelebilirler.Artık tarifimize geçebiliriz;

Taban için malzemeler:
- 1/2 su bardağı toz badem
- 1/2 çay kaşığı badem özütü (bulamazsanız sorun yok)
- 1 su bardağı un
- 1/4 çay kaşığı tuz
- 1/2 su bardağı tereyağ (oda sıcaklığında)
- 1/2 su bardağı kahverengi şeker
- 1/2 çay kaşığı vanilya özütü

Üstü için malzemeler:


- 2 yumurta
- 2 su bardağı cennet meyvesi püresi
- 3/4 su bardağı esmer şeker
- 1/2 çay kaşığı tarçın
- 1/4 çay kaşığı zencefil
- 1/4 çay kaşığı karanfil tozu
- 1 su bardağı krema

Yapılışı:

1) Önce fırını 170 dereceye ayarlayıp, ısıtın. Pişirme kabınızı da yağlayıp hazırlayın.

2) Tabanı hazırlamak için, oda sıcaklığındaki tereyağınızla şakeri iyice çırpın, kalan malzemeleri ekleyin, yağladığınız kabınıza bir tabaka halinde yayın ve 10 dakika 170 derecede pişirin. Daha sonra fırından çıkartıp soğumaya bırakın.

3) Diğer yandan, üst malzemelerinden yumurta ve şekeri iyice çırpın. Krema ve cennet meyvesi püresini ekleyin, karıştırmaya devam edin. En son baharatları ekleyin.

4) Hazırladığınız karışımı pişirme kabınıza dökün ve 177 derecede 30 dakika daha pişirin.

5) Soğuduktan sonra istediğiniz şekilde servis yapın

Bugün bir film tavsiye etmeye karar verdim. Gerçek bir hikayeye dayanıyor; Front of the Class- Sınıf Birincisi. Turet sendromlu Brad Cohen'in hayatını anlatıyor. Bizden farklı olanları değiştirmeye çalışıp, değişmezlerse reddetmek yerine, onları kabullenmek üzerine yapılmış çok anlamlı bir film.

Bugün hepimizin toplumun bir yerinde "turetli" olarak kabul edildiğimizi ya da "turetli" birilerini hayatımızda görüğümüzü düşünürsek, belki de bakış açımızı değiştirmek için güzel bir başlangıç olabilir. Filmden bir alıntıyla bitireyim yazımı;

" Umut insanın vazgeçemediği en kötü alışkanlıktır"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme