-->

Semizotu; yabani ot mu yoksa yoğurtlu mu!

Saksıda, bahçede, yol kenarlarında, tarlada kısaca neredeyse heryerde yetişebilen semizotu, oldukça başarılı bir bitki.


Semizotunu yayılımcı olduğu için zararlı yabani otlar sınıfından sayan ziraat bölümleri bile artık bu düşüncelerini rafa kaldırmış durumda, sloganları da “if you can’t weed it, eat it- kurtulamıyorsanız, yiyin.” Omega-3 açısından tüm yeşil yapraklı bitkilerden – hatta çocukluğumuzun kahramanı Temel Reis’in vazgeçilmez gıdası ıspanaktan bile- daha zengin, vitamin ve mineral deposu ve güçlü bir antioksidan (vitamin A, E ve C, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, ne ararsan var)

Yetiştirmesi de çok kolay, tohum aldıysanız, saksınıza ya da bahçenize serpiştirin. Toprak konusunda hassas değiller, her çeşit toprakta yetişebiliyorlar. Sadece susuz bırakmamak lazım. Tohumları toprağın dibine gömmeyin, üstünü toprakla kapamayın, ışığını kesmeyin. Eğer elinide dal varsa doğrudan ekin ve sulayın. hemen büyüyp geliştiğini göreceksiniz. Hatta pazardan aldığınız topraklı semizotlarını doğrudan ekebilirsiniz. Toplarken de topraktan sökmeyin, alacağınız kısmı makasla kesin, tekrar büyüyecektir.
Yoğurtlu salatasının tarifi feci zor ve bir o kadar da çetrefilli;

Semiz otlarını güzelce yıkayıp, kafanıza göre isterseniz süzme yoğurtla isterseniz normal yoğurtla karıştırın. Karıştırmak yerine isterseniz üstüne dökün. İster sarımsaklı yapın, isterseniz içine taza soğan doğrayın. Üstüne azıcık pul biber, işte size harika bir yaz salatası.

Yahu kusura bakmayın da yoğurtlu semizotunun tarifi mi olurmuş canım!

İlgilenenlere (eğer varsa); Tom Waits'in yeni albümü piyasada "Bad As Me". Ağaçta kalmış son yaprak gibi hissedenleri düşünüp, sıkı bir şarkı yapmış; "Last Leaf", vokal ve gitar Keith Richards, e düşünün artık...

"sonbahar rüzgarı estiği anda
çoktan gitmiş olurlar

yere doğru kanat çırpar
çünkü tutunamazlar
hiçbir şey yok ki yeryüzünde
henüz görmediğim

yeni yeşeren yetmelerin hepsini
karşılayıp selamlarım
ben ağaçta kalan son yaprağım
diğerlerini sonbahar götürdü
ama almayacaklar beni"


Bu yazıyı da ilgisiz bitirmenin hafifliğini yaşıyorum desem :)

Bol semizotlu günler dilerim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme