-->

Cici Kek, Güzel Kek, Elmalı Kek

Adem'le Havva'yı meşhur eden meyve de diyebiliriz elmaya. Hani yılan dürtmüş havvayı, havva yedirmiş ademe yasak elmayı, ikisi de yok çare boylamışlar dünyayı. O kadar lezzetliymiş yani.

Bir tek din kitaplarında değil, masallarda da yerini almış. Yıllarca, kötü kalpli üvey annesinin elinden kocaman kıpkırmızı parlak ve zehirli bir elmayı yiyip, 7 tane cüceyle uğraşmak zorunda kalan zavallı pamuk prenses için üzülmedik mi hepimiz. Tabi bu masalları dinlerken de sürekli gökten  kafamıza elmalar düştü durdu.


Sonra henüz geçenlerde Apple'ı Apple yapan Steve Jobs'u kaybettik, içimiz burkuldu. Meraklılar için kısaca geçelim; Apple logosu önce kafasına düşen elma sayesinde bizi yerçekimine kavuşturan Newton temalıymış. İkinci logo, bir parçası ısırılmış ve tersten başlayan gökkuşağı renkleriyle kaplı elma olarak tasarlanmış. Sonunda hırs, bilgi, umut ve anarşi simgesi haline dönüşmüş. Bu logoyu tasarlayan ekibe Jobs sadece şunu söylemiş "sevimli yapmayın". En son logo Jobs'un Apple'a geri dönmesinden sonra geliştirilmiş. Gökkuşağı renkleri çıkartılmış, elma tek renkli hale getirilmiş, ünlü ısırık yerinde bırakılmış. Böylece düşüşe geçen şirket rakiplerine şu mesajı vermeyi başarmış; yıkılmadık, kendimizi yeniledik, çağdaşlaştık, ciddileştik, çocuk renklerimizi bıraktık ama aslımızı da unutmadık.

Bu yazı her ne kadar kek tarifinden başka herşeye benzediyse de, battı balık yan gider deyip bir de şarkısal bilgi ekleyelim.

T-Pain ve Apple Bottom Jeans! Zamanının en popüler dans parçalarından biri "Elma Şekilli Kotlar". Apple bottoms 2003 yılında raple birlikte bir marka ve yaşam stili haline geliyor. Bildiğimiz dar paçalı ve düşük belli kotların, hatunların popolarını elma şekline sokmasıyla tanınıyor.

Şarkının sözleri ve dansı da bu modayı oldukça iyi anlatıyor; elma şekilli kotunu giymiş hatun ayağında kürklü botları, pistte dansediyor, herkes ona bakıyor, sonra hatun kızımız eliyle piste dokunuyor, daha siz ne olup bittiğinin farkında bile değilken, hoop kızımız tüm bacak kaslarına yüklenerek, kalçalarını sallayarak aşağı doğru alçalıveriyor.

Hala okumaya yüreğiniz kaldıysa en iyisi artık kek tarifine geçeyim;
Kitchen Aid kitabından uyarlanmıştır


Malzemeler:

- 2,5 su bardağı un

- 1 su bardağı esmer şeker

- 1 çay kaşığı kabartma tozu

- 1 çay kaşığı karbonat

- 1,5 çay kaşığı tarçın

- 1/2 çay kaşığı muskat

- 1-1,5 su bardağı elma suyu

- 1/2 su bardağı eritilmiş tereyağ

- 2 yumurta

- 1 su bardağı kabaca doğranmış elma

- 1/2 su bardağı kabaca doğranmış ceviz

Yapılışı:

1) Kuru malzemeleri bir kapta toplayıp karıştırın.

2) Başka bir kapta yumurtalarla tereyağını çırpın, elma suyunu ekleyin.

3) Islak malzemeyi yavaşça kuru malzemeye ekleyin, karıştırın.

4) En son doğranmış elmaları ve cevizi ekleyin.

5) Güzelce yağlanıp unlanmış kek kalıbınıza, karışımı dökün, önceden ısıtılmış 180 derece fırında 35-40 dakika pişirin. Pişip pişmediğini anlamak için bilinen "bıçak/kürdan batırıp temiz çıkma" testini uygulayın. Sıcak bir kahveyle kekinizi yerken, sonbaharın keyfini çıkartın (olabildiğince)...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme