-->

Cadılar Bayramı Kurabiyesi


Bir cadılar bayramımız eksikti diyenlerdenseniz; buyurun ben bu eksiği tamamlamaya karar verdim. Yazıyı okumak istemezseniz, hemen en alta inip tarifi alabilirsiniz.

Cadılar bayramı-Halloween- her yıl 31 Ekim gecesinde kutlanıyor. Herkes evlerini, bahçelerini, sokaklarını, iş yerlerini, iskeletler, örümcekler, mezarlar, kuru kafalarla süslüyor, şenlik ateşleri yakıyor, balkabaklarını oyup bunları fener yapıyor (Jack O'Lantern), kostüm partileri düzenliyor ya da bu partilere katılıyor.

Çocuklar "trick or treat" denilen "ya şeker verirsin ya da numaralarımızla canına okuruz" tadında bir ruh haliyle en korkunç hallerine bürünüp kapı kapı dolaşıyor.

Cadılar bayramı sadece Amerika'ya özgü değil. Kanada, Avustralya, İngiltere, Porto Riko gibi bir çok ülkede uzun yıllardır kutlanmakta. İskoçlar ve İrlandalılar bu geleneği 19.yüzyılda Kuzey Amerika'ya göç ettiklerinde taşımışlar.
 
Cadılar  bayramının kökleri aslında Samhain adlı eski bir Keltik festivaline dayanıyor.

Samhain festivali, hasat zamanının bitişinin ve
kış hazırlıklarının tamamlanışının kutlandığı 
bir festival.

Kelt inanışına göre 31 Ekim’de, yaşayanlar ve ölüler arasındaki duvar açılıyor ve ölüler kışlık erzak hazırlığı yapan Keltlerin evlerini yağmalamak üzere etrafa dağılıyor, ürünlerine zarar veriyor, hast
alık getiriyor. Bazılarına göre de ölüler dünyasından gelen ruhlar, ele geçirecekleri bedenler arıyor. İşte tüm bu ateş yakmalar, maskeler, korkutucu süslemeler, bu ruhları evlerden uzak tutmak için.


"Trick or treat” bir inanışa göre Druid rahiplerinin ev ev dolaşarak yiyecek toplaması ve bunun karşılığında o evi kötü ruhlardan koruması için dua etmesine dayanıyor. Yiyecek vermeyen evin bütün yıl boyunca felaketlerle uğraşacağına inanılıyor.   

“Jack O’Lantern”, ise Jack adlı kurnaz ve kötü bir İrlandalı köylünün hikâyesi. Jack, o kadar kurnazdır ki hem Tanrı’yı hem de Şeytanı kandırır. Öldüğünde her ikisi tarafından da reddedilir, ne Cennet ne de Cehenneme kabul edilir.
O günden beri de dünya üzerinde bir oraya bir buraya dolaşıp, huzura kavuşacağı bir yer arar. Sahip olduğu tek sıcaklık, kör bir mumla aydınlatılmış çürümüş bir turptur. Daha sonra bu turp İrlandalıların Amerika’ya göç etmesiyle balkabağına dönüşür, balkabağı bulmak daha kolaydır çünkü.

Cadılar bayramına özel bu ve benzeri bir çok hikaye ve inanış var. 
Kurabiyeler turuncu ve siyah olsun isterdim ancak sadece turuncuda karar kıldım.
Üstündeki minik şekerlemeler bir arkadaşımın hediyesi. Siz üstüne turuncu ve siyah M&M’ler de kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

- 1/2 su bardağı tereyağ (yumuşak)
- 1/4 su bardağı  beyaz şeker
- 1/2 su bardağı kahverengi şeker
- 1 büyük yumurta
- 1 çay kaşığı vanilya özütü
- 1 + 1/4 su bardağı un
- 1/2 çay kaşığı karbonat
- 1/8 çay kaşığı tuz
- 1 + 1/2  su bardağı damla çikolata
- Doğal renklendirici (turuncu renk elde etmek için, balkabağı, havuç, zerdeçal ya da safran kullanabilirsiniz. Tadını almayacak kadar az koymaya dikkat edin)

Yapılışı:

1- Yumuşamış tereyağımızı alıyor ve şekerlerle birlkte iyice çırpıyoruz.
2- Yumurtayı ekliyor ve çırpmaya devam ediyoruz. Bu aşamada renklendiriciyi de ekleyebilirsiniz.
3- Vanilyanız eğer vanilya özütü ise sıvı karışıma, toz vanilya ise kuru karışıma ekleyin.
4- Ayrı bir kapta unu eliyoruz, diğer kuru malzemeleri de ekliyoruz.
5- Kuru karışımı azar azar sıvı karışıma ekliyoruz. Yumuşak bir hamurumuz oluyor.
6- En son çikolata parçacıklarını ekliyoruz.
7- Ya bir dondurma kaşığı ya da normal kaşık yardımıyla, şekline aldırmaksızın tepsiye koyuyoruz. Üstlerine şekerlemelerimizi serpiyoruz.
8- Önceden ısıtılmış 175 derecedeki fırınımızda 12 dakika pişiriyoruz. (Fırına göre değişiklik gösteriyor)

Tim Burton'ın "Noel Öncesi Kabus" filmindeki "This is Halloween" parçası, cadılar bayramına dair keyifli bir şarkı. Filmi de seyretmediyseniz mutlaka izleyin.

"Boys and girls of every age
Wouldn't you like to see something strange?
Come with us and you will see
This, our town of Halloween
This is Halloween, this is Halloween
"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme