-->

Shortbread - O Bir İskoç


Televizyonda "The Boat That Rocked" var. Müthiş bir film. 60'lı yıllarda Londra'da rock ve pop müziğin çalınmasına sadece 45 dakika izin verilirken, korsan radyolar patlama gösteriyor. Bunlardan biri de, kuzey denizinin ortasında bir gemiden rock yayını yapan "Pirate Radio Rock". 8-10 erkek ve bir lezbiyen hatundan oluşan ekibin maceraları , hükümete kafa tutuşları komik bir dille anlatılmış, müzikler de bir o kadar güzel.

Bunun bizim İskoç shortbread kurabiyemiz ile bir ilgisi var mı? Yok. Ama hayatta zaten böyle bir şey değil mi? İlle de "ilişiklendir lütfen" derseniz, bu filmin hafızalarınızda bıraktığı kırıntının tadı, harika kurabiye shortbreadin ağzınızda bıraktığı tadla aynı olacak; Arman Kırım'ın dediği gibi,
"ba-yı-la-cak-sı-nız".

Evet geleneksel İskoç shortbread'i üç ana malzemeden oluşuyor ; un, şeker ve yağ. Shortbread adını, ağızda dağılan dokusundan alıyor (eski İngilizce'de "short" gevrek anlamı taşıyor). Bu dokuya neden olan, kurabiyenin içerdiği yüksek orandaki tereyağ miktarı. Burası biraz tekniğe giriyor ama okuduğumu anlamış mıyım bakalım. Un ve su bir araya geldiğinde, protein örgüsü oluşuyor. Bu protein örgüsüne gluten deniyor ve hamura elastiki bir yapı kazandırıyor. İşte yağ bu protein örgüsünün oluşumuna engel olarak, dokunun gevrek ya da ağızda dağılan bir yapıda olmasını sağlıyor.

Shortbread yapımında kullanılan kuru malzemeler, kurabiyenin kıvamının belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Pirinç ununun eklenmesi, tane tane ve kırıntılı bir doku oluştururken, mısır unu ya da mısır nişastası kullanımı kurabiyeye daha yoğun bir doku kazandırıyor.

Shortbread ile ilgili bir kaç ilginç noktayı da yazdıktan sonra tarife geçiyorum;

- Shetland'da (İskoçya'nın 32 idari yönetim biriminen biri), düğün için özel olarak hazırlanmış bir shortbread, gelin yeni evine girmeden önce, başının üzerinde kırılır.

- Shortbread fırıncılar tarafından, kurabiye vergilerinden kurtulmak için, ekmek olarak sınıflandırılmıştır.

-  6 Ocak, Ulusal Shortbread Günü olarak kutlanmakta.

Tarifim, hiçbir denememde beni yüzüstü bırakmayan, Arman Kırım'ın tarifinden alıntıdır;

Malzemeler:

- 225 gr beyaz un
- 75 gr toz şeker
- 1 çay kaşığı vanilya tozu ya da vanilya özütü
- 150 gr tereyağ (oda sıcaklığında)
- Kurabiyelerin üzerine serpmek için az miktarda toz şeker

Yapılışı:

1- Un, toz şeker ve vanilyayı bir kaba eleyin.
2- Tereyağını da ekleyerek,  hamur haline gelene dek yoğurun.
3- Hamuru unlu bir zemin üzerinde 1 cm. kalınlığında açın.
4- Hamurdan kare, dikdörtgen, ya da isteğinize göre şekiller kesin.
5- Yağlı kağıt serdiğiniz tepsinizin üstüne kurabiyeleri sıralayın, ve üzerlerinde bir çatal yadımıyla küçük delikler açın.
6- 180 derecedede ısıtılmış fırında, 15 dakika pişirdikten sonra, tepsiyi çevirip 10 dakika daha pişirin. Kurabiyelerin üzerlerinin yanmaması gerekiyor. Renginin değişmemesine dikkat edin.
7- Kurabiyeler fırından çıkar çıkmaz üzerlerine toz şeker serpin ve soğumaya bırakın.


Shortbread yerken çayınızı sütlü içmeyi deneyin, tam olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme