-->

Galette: Beyaz peynir ve Yeşil zeytinli

                        
 İtiraf ediyorum kıskanıyorum!
Gözümü ve karnımı acıktıran fotoğrafları çekenleri,
fotoğrafa konu olan yemekleri/tatlıları/pastaları yapanları
ve özellikle de hiç vicdanı sızlamadan bunları tadanları kıskanıyorum!
Elbet bir gün ben de abilerim ve ablalarım gibi olurum, ne demişler
" intikam soğuk yenen bir yemektir"

Deneme konumuz Galette idi, konuya geri dönelim...


                             


Galette, Fransız mutfağında, düz, yuvarlak ya da şekil kaygısı gütmeyen, gevrek, açma benzeri hamur işlerine verilen genel bir ad. Ancak galetteler daha çok gevrek hamurlu ve gelişi güzel şekilli olarak bilinmekte.
Galetteler herhangi bir kek ya da tart kalıbında yapılmıyor. Bunun yerine daire şeklinde açılan hamur doğrudan tepsinin üzerine konuluyor ve ortasına gerekli malzemeler ekleniyor. Tart hamuru pişerken çıtır çıtır oluyor ve ortasına konulan malzemenin tadıyla karışınca, enfes bir lezzete kavuşuyor. Tatlı ya da tuzlu olabiliyor. Temel olarak tatlı galette üç ana malzemeden oluşuyor; galette hamuru, meyve ve şeker. 


Galettelerin en bilineni, 6 Ocak'ta kutlanan Hristiyan yortusu "Epifani (tanrının görünüşü)" gününde yenen galette des Rois (Kralın Pastası).
Krallardan birini temsil eden küçük bir figür galettenin içine saklanıyor ve bu figürün bulunduğu dilimi alan, o günün kralı ilan ediliyor.
Dorie Greenspan galette des Rois yapımının kolay ama zaman alıcı olduğundan bahsetmiş; "İki yumuşak daire şeklinde açılmış pasta hamuru arasına konan badem ve pasta kreması dolgusu, bu galetteyi vazgeçilmez kılıyor. Tabi kralın tacını o gün kimin giyeceğinin merakı da pasta dilimlerinin hızla bitmesine yardımcı oluyor. "
Peynirli ve yeşil zeytinli galette, "Williams-Sonoma" nın mantar ve ingiliz rokfor peyniri stilton'lu galettesinden uyarlanmıştır:

Malzemeler:
Hamur için
-  1  1/4 bardak un
-  1/4 çay kaşığı tuz 
-  8 yemek kaşığı soğuk tereyağ (buzluktan çıkmış, küpler halinde kesilmiş)
-  1/4 bardak krema
-  4 çay kaşığı taze limon suyu
-  1/4 bardak buzlu su

Harcı için:
-  1 1/2 bardak beyaz peynir

-  1/2 bardak dilimlenmiş yeşil zeytin

-  1/2 bardak maydanoz

Yapılışı:
1- Öncelikle hamur yapımından başlayalım. Unu eleyin ve tuzla birlikte bir kabın içinde karıştırın. Buzlukta 15 -20 dakika bekletin. Daha sonra buzluktan çıkarttığınız unu havuz şeklinde açın ve ortasına küpler halinde kestiğiniz tereyağını ekleyin. Bu karışımı hızlı bir şekilde ya bir çatal ya da bir hamur karıştırıcı yardımıyla, taneli bir un elde edene kadar keserek birbirine yedirin. Karıştırırken elinizin mümkün olduğunca hamura değmemesi gerekiyor. Çünkü el sıcaklığı yağın erimesine yol açıyor ve hamur istenilen kıvamı alamıyor.
2- Diğer yandan başka bir kapta krema ve limon suyunu koyu bir kıvam alana dek karıştırın. (Tarifin orjinalinde ekşi krema -sour cream- kullanılıyor). Daha sonra içine buzlu suyu ekleyin.
3- Bu sıvı karışımı yavaş yavaş yaptığınız hamur karışımına ekleyerek hamura yedirin. Hamurla çok oynamadan, iyice karışmasını sağlayın. Ben çatal kullanarak bunu başarabildim. Hamurunuzu streç filmle kapatıp buzdolabında 1 saat ya da buzlukta 15-20 dk. bekletin.
4- Bu arada peynir ve maydanozu karıştırarak iç malzemesini hazırlayın.
5- Fırını 200 C`ye ayarlayın.
6- Hamurunuzu dolaptan alın. Çalışacağınız alanı unlayıp, hamuru yaklaşık 30 cm. olacak şekilde açın. Çok ince olmamasına dikkat edin. Tepsinizin üzerine yanmaz, yapışmaz pişirme kağıdınızı koyun. Bahsettiğim pişirme kağıdını bildiğimiz yağlı kağıt ile karıştırmayın. Bu yanmaz pişirme kağıtları yağsız ve kahverengi oluyor. Benim bulabildiğim tek marka Alman markası olan “Toppits”. Mutlaka deneyin derim. Hazırladığınız tepsiye açtığınız hamuru koyun, onun üzerine de iç malzemenizi ekleyin. Hamurun kenarlarında 4 cm boşluk bırakın. En üste de zeytin dilimlerini serpin.
7- Hamurun ortasını açık bırakarak, kenarlarından peynirli karışıma doğru pile olacak şekilde kıvırın, üstüne yumurta sarısı sürün ve susam serpin. 30-40 dk. hafif kızarana kadar pişirin. Sonra da afiyetle yiyin.
Hazırladığınız hamurlu karışımı buzlukta 1 aya kadar bekletebilirsiniz. Çözülmesi 15-20 dakikayı bulur. 1 gece dolapta bekletilen hamurlardan daha iyi sonuç alabilirsiniz. Söylemedi demeyin
Yazımızı Julia Child`dan bir alıntıyla bitirelim; “Insanlara sürekli olarak tavsiye ettiğim şey şu: ahçılığı öğrenin—yeni tarifler deneyin, hatalarınızdan ders alın, korkusuz olun ve herşeyden önemlisi, EĞLENİN!
Bon appétit…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme