-->

Kekpoplar / Cake Pops/Renkli Lolipop Kekler


Kekpoplar, bildiğimiz lolipopların kek şekline bürünmüş halleri. Görünüşleri çok eğlenceli, yemesi çok daha kolay, lezzeti yerinde ve çocuklar için şekere sağlıklı bir alternatif.

Eğer sanatçı yönünüz biraz kuvvetliyse, kekpoplarla yapılabileceklerin ucu bucağı yok. Benim ki naçizane bir deneme.

Bunun yanında yapılışları da çok basit. Eğer elinizde artmış kek parçalarınız varsa, bunu değerlendirmeniz için iyi bir yol. Kekpopların bu kadar yayılmasında ve ünlü pastanelerin vitrinlerini süslemesinde başta Bakerella olmak üzere, blogcuların payı büyük.

Starbucks sitesinde yayınladığı bir makalede, bir lokmalık tatlıları "Starbucks Petites"in ürün geliştirme başkanı Chris C.'nin, kekpopları nasıl ürün yelpazelerine kattıklarından bahsederken şöyle diyor;

-Kekpop, sonu gelmeyen "nasıl seyyar kek yapabiliriz" sorularına verilebilecek tek yanıt - çılgınca, eğlenceli ve çubuk üzerinde lezzetli bir kek. Beğenmemek ne demek?... Artık herkes yolda kek yiyebilir.       
 
Kısaca yapılışından bahsedelim;

Kekpop Malzemesi:

- Sade, kakaolu ya da tercihinize göre yapılmış kek
- 1 paket krema peyniri (oda sıcaklığında)
- Lolipop çubukları
  (eğer bulamazsanız ya da elinizin altında yoksa, o zaman herhangi bir marketten satın alabileceğiniz  
  15 cm.lik çöp şiş çubukları da işinizi görür)
- 200-250 gr beyaz ya da koyu konfiseri çikolata
  (Konfiseri çikolatalar, kaplamalarda, dekor yapımlarında, kalıp çıkarmada, kuvertüre oranla 
   çalışılması daha kolay olduğundan tercih edilir. Eğer konfiseri çikolatanız yoksa 1 bardak damla 
   çikolatayı 2 yemek kaşığı tereyağ ile benmari usülü eritip kullanabilirsiniz)
          
Yapılışı:

1- Fırından aldığınız kekinizi soğumaya bırakın ve daha sonra ya rondodan geçirerek ya da ellerinizi kullanarak bir kabın içinde ufalayın.

2- Ufalanmış kekinizin içine krema peynirini ekleyin ve karışımı, kek parçaları yuvarlanabilecek hale gelene kadar yoğurun. Bu aşamada içine isterseniz çok az gıda boyası koyabilirsiniz. Kekiniz yeterince şekerliyse, karışıma ilave olarak şeker koymanıza gerek yok.

3- Bir tepsinin içine pişirme kağıdı yayın ve yaptığınız kek toplarını buraya sıralayın. Kek toplarının hazır olabilmesi için buzdolabında bir kaç saat ya da buzlukta 15-20 dakika bekletmeniz gerekiyor (buzluğa koyuyorsanız dikkat edin, dondurmayın)

4- Çikolatanızı benmari usülü eritin hafifçe ılımasını bekleyin.
5- Buzdolabından çıkarttığınız kek toplarını teker teker çubuklara takıp, erittiğiniz çikolatanın içine batırın, elinizle hafifçe vurarak fazla çikolatanın akmasını sağlayın. 

6- Hazırladığınız kekpopları, istediğiniz şekilde dekore ettikten sonra, eğer mümkünse bir köpük üzerine dik şekilde batırın ya da tepsiye serdiğiniz yağlı bir kağıdın üzerine başaşağı dizin, çikolata sertleşene kadar bekleyin.  

Herkesin mutlaka bir dizide, reklamda ya da sinemada duyduğu bir şarkı geldi aklıma, "Lollipops".
1958 yılında dört hatun vokalistten oluşan The Chordettes'in yeniden yorumladığı bu şarkı o zamanlar Billboard listelerinde en üst sıralara çıkıyor ve dünya hitleri arasına giriyor.   

Şarkı bugün yazılsaydı, sözleri hiç şüphesiz değişirdi:
 
"Cakepops cakepops
Oh cake cake cake pops

Call my baby cakepop
Tell you why
His kiss is sweeter than an apple pie
And when he does his shaky rockin' dance
Man, I haven't got a chance

I call him...
Cakepop cakepop"  

2 yorum:

  1. MERHABA KREMA PEYNİRİ NEDİR.? TEŞEKKÜRLER

    YanıtlayınSil
  2. Merhaba

    Krema peyniri, bildiğimiz krem peynirden farklı ve marketlerde genellikle "taze krema peyniri" olarak satılıyor. Migros, Yörsan, Pınar, İçim gibi bir çok firma bu peyniri üretiyor. Raflarda labne peynirlerinin yanında bulabilirsiniz :)

    YanıtlayınSil