-->

Bir Cheesecake güncesi


Cheesecake, Peykek, Peynirli Kek, Peynirli Pasta …
Hepsi hemen hemen aynı kapıya çıkıyor aslında…

Tarihi cook eskilere dayanıyor bu tadına doyum olmayan pastanın.

Tarihçilere göre cheesecake ilk olarak, M.Ö 776 yılında gerçekleştirilen ilk Olimpiyat Oyunları sırasında atletlere sunulmaya başlanmış. Romalıların Yunanistan’ı fethetmesiyle bu gizli lezzet Romalıların eline geçmiş ve oradan Büyük Britanya ve Doğu Avrupa’ya yayılmış. Yüzyıllar sonra göçmenler aracılığıyla Amerika’ya götürülen bu tarif, bin bir farklı çeşidiyle günümüze kadar ulaşmış.

Cheesecake, pişmiş ve pişmemiş olarak sınıflandırılır. Her bir sınıf da kendi içinde, yapımında kullanılan peynirlerden tutun, çikolatalı, çilekli, muzlu, limonlu gibi değişik üst kaplamalarla farklı lezzetler barındırarak karşımıza çıkar.

Temel olarak 2-3 katmandan oluşur cheesecake;

* Alt tabanı; bisküvi, hamur ya da pandispanya ile yapılır.
* İkinci katman; yumurta bazlı peynir karışımından oluşur. Hangi peynirin kullanıldığı bölgeden bölgeye farklılık gösterir.
* Üçüncü katman ise; tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. İster meyvelerle kaplayın, ister bademin aromasını pasta kremasına katın, isterseniz çikolata denizinde yüzdürün pastanızı.

En ünlü cheesecake’lerden biri sayılan New York stili cheesecake, kremamsı ve yumuşak dokusu, zengin ve yoğun lezzetiyle tanınır. Yapımında krem peynir kullanılır. Bu krem peynirlerden en yaygını Amerika’nın vazgeçilmez peyniri olan Philedelphia krem peyniridir.

İtalyan usulü cheesecake, ricotto peyniri kullanır. NewYork stiline göre daha kurudur.

Fransız usülü cheesecake, Neufchatel peyniri ile yapılır, hafif dokusunu ve aromasını bu peynirden alır.

Alman cheesecake’inde, pastanın daha yumuşak, kabarık ve hafif olmasını sağlayan quark peyniri kullanılır.

Kaynak: wikipedia


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme